Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Eğlence / Ünlüler             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'Alice Müzikali ile yapabileceklerinin sınırı olmadığını gösteren Serenay Sarıkaya, Elle Dergisi'nden Zeynep Üner' konuştu. İşte Bilior'un derlemesiyle o röportaj.

Not: Röportajı derlerken çıkarmak zorunda kaldığımız kısımlar oldu, tamamı için mutlaka dergiyi alıp okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz :)
 1 
Bir aydır beklenen an; Serenay Sarıkaya ile buluşuyoruz. Beş aydır gece gündüz prova yapan, önceki gün reklam filmi çeken, birkaç gün önce prömiyer yapan Serenay, tam vaktinde, yüzünde koca bir gülümsemeyle giriyor içeri. Serenay Sarıkaya mutfak ekibinden moda asistanlarına, stajyerlerden set tasarı ekibine herkesle tek tek selamlaşıyor. azıcık tanıdıklarını bile öpüyor, kim ne anlatıyorsa ilgiyle dinliyor. Bu enerjisiyle bir yandan herkesi büyülüyor ve tüm kapıları açıyor.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
 
 2 
Ona sorduğum ilk sorulardan biri bu oluyor, gücünün farkında mı? Kapak olduğu dergilerin satışının arttığının, onun yer aldığı post'ların like rekorları kırdığının, 14-24 yaş arası milyonlarca kızın ona benzemeyi hayal ettiğinin... Bir kısmına şaşırsa da gücünün farkında tabii.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Oyunculukla. popülariteyle geliyor bu güç ve ben elimden geldiğince bunu pozitife dönüştürmeye çalışıyorum. Bence en çok ihtiyacımız olan şey sevgi ve iyilik. Bunun bir temsilcisi olmaya çalışıyorum. Bu aynı zamanda benim hayata bakış açım. Olumsuz şeylerden beslenmiyorum. Negatif enerji ve söylem kimseye iyi gelmez, herkesi aşağı çeker. O yüzden ben ne kadar iyiyi, sevgiyi. iyi enerjiyi yayarsam etrafıma, o kadar iyiliğin geri döneceğine; olanaksız şeylerin bile imkanlı hale geleceğine inanıyorum. Ki imkansız denen şeylerin olduğunu, asla kırılmaz denen buzların bile çözüldüğünü gördüm ve deneyimledim."
 
 3 
Çekim, oyunun ilk gösteriminden hemen sonra olduğu için sorularımı sıralıyorum: Nasıl geçti, heyecandan öldü mü, kimseyle göz göze geldi mi?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Hiç, asla gelmedim! İnşallah da gelmem, o kadar korktuğum bir şey ki... Oyunun ilk başında Enis giriş yapıyor, biz o sırada perdenin arkasında bekliyor oluyoruz. O sırada bize ters ışık vurduğu için herkesi görebiliyorum ve özellikle bakmamaya çalışıyorum. Çünkü bu beni çok heyecanlandırıyor. Ama sahnedeyken ışık sisteminden dolayı seyirci tarafı karanlıkta kalıyor, iyi de oluyor."
 
 4 
Beş aylık çalışmaya rağmen aşırı heyecanlandığını anlatırken bile heyecanlanıyor.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Sahneye çıkmadan önce o kadar çok prova yaptık ki.. Bütün gün saatlerce, defalarca aynı şeyi çalışıyorsun. O kadar alışıyorsun ki, sahneye çıkınca da her türlü yaparsın sanıyorsun ama öyle olmuyormuş... Kalabalığın çok güçlü bir enerjisi var. Hiç ses duyamasan bile izleyici karşısında o sahneye adım attığın an meğer her şey değişiyormuş. Kalp ritmin değişiyor, psikolojin değişiyor. Aklından geçen binlerce zihin oyunuyla mücadele ediyorsun... Ezgi (Mola) ve İbrahim (Selim) oyun bittikten sonra çok sakin görünüyordun dedi ama aslında kalbim yerinden çıkacak gibiydi. Hayatım boyunca bunun eş duygusunu yaşamadım. O kadar heyecanlanıyorsun ki... Bedenin beynine oyunlar yapıyor. Dudağın kuruyor. ağzın kuruyor, öksürme hissi geldi sanıyorsun. Yapamayacağını düşünüyorsun. Şarkıya gireceksin, sözleri unuttun sanıyorsun. Konuşurken, bir sonraki cümleni hatırlamayacaksın gibi oluyor. Aynı zamanda tümü o kadar otomatiğe girmiş ki, sen bunları düşünürken aslında her şey akıyor..."
 
 5 
Bu işlerin arka planında çalışanlardan biri olarak bu projenin bence en değerli yanından bahsediyorum: Bu sayede bir yandan birçok gizli yetenek de özgür bir yaratma alanı bulmuş olmalı... Multimedyasını tasarlayanlar, sahne dekorunu ve kostümleri yapanlar, Beyhan Murphy dansçıları, arkadaki orkestra... Aynı zamanda müzikal o kadar popüler oldu ki, şehrin tiyatro sahnesine de etki etti. Sahne sanatları şu anda altın sezonunu yaşıyor, pek çok oyun kapalı gişe devam ediyor.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Bu bana söyleyebileceğin en güzel şeylerden biri” diyor Serenay ve ekliyor “Ayşe (Barım) sağ olsun bana çok inandı. Bu hayalimizi gerçekleştirecek tüm altyapıyı o kurdu ve ekibe dahil olan herkes 'biz neden dünya standartlarında bir iş ortaya çıkaramayalım' duygusuyla çalıştı. Ona göre kendimize inandık, gayret gösterdik. Böyle bir kafayla girince de A'dan Z'ye hepimiz işi sahiplendik. Hepimiz kendimizden bir şey katmak istedik. Bize böyle bir fırsat verildi ve yapabileceğimizi göstermek istedik."
 
 6 
Çekim sırasında bir şey daha dikkatimi çekiyor. Serenay Sarıkaya ağırladığımız bir konuk gibi değil de bizden biri gibi çalışıyor. Sorumluluk alıyor. Her kareden sonra nasıl olduğunu, tam olarak ne istediğimizi soruyor, çıkan sonuçlara bakıyor, bizimle birlikte yorumluyor, daha iyisi için uğraşıyor. Biz ise onu hayalimizdeki kadın olarak göstermeye çalışıyoruz. Zamansız, seksi, modaya ve sanata yakın, sürreal bir sahnenin odağında... Giyindiklerine bürünüyor, oyuncu gibi değil, model gibi poz veriyor... Sanırım o içine girdiği her işte elini taşın altına koyuyor. Hızla gelişmesinin sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Bunu ona da söylediğimde, bir yandan bilgisayarın başında fotoğraflarına bakarken cevaplıyor.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Başka türlüsü de muhtemelen elimden gelmez. Evet ben bir değerim ama çok değerli, işinin ehli insanlarla çalışıyorum ve onlara teslim olmak zorundayım. Kendimi doğru ellere bırakıyorum. Özellikle sahne tecrübesiyle bunu daha da iyi anladım. Dizi ya da film çekerken, rolünü yaparsın, kayıt durunca istersen gidip çekilenlere bakabilme imkanın vardır ya da bir hafta sonra televizyonda kendini izleyebilirsin ve içine sinmeyen şeyleri bir sonraki çekimde düzeltme şansın var. Ama sahnede kendini görmek gibi bir şansın yok. Bir hamur gibi kendini yönetmene teslim ediyorsun. Eksiği de fazlası da onun vizyonuna ait. Onun için çok farklı bir tecrübe. Oyunculukta ve dansta güven egzersizi vardır. Gözlerini kapatırsın ve kendini tamamen arkandakine bırakırsın. Gerçekten ben de şu an tamamen kendimi bırakmış durumdayım. Emin ellerdeyim, bu konuda çok şanslıyım."
 
 7 
Serenay'ın en çok kullandığı emoji, aşırı mutlu smiley. Alice'in en sevdiği yanını soruyorum.
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
“Alice bir rüyayı yaşıyor. Rüyada kural yok. Doğru ya da yanlış ya da alışılagelmiş şeyler çok olmadığı için, içindeki duyguları ve yansımaları taşkınca ve özgürce yaşamasını seviyorum. O yüzden oynarken de çok eğleniyorum. Hakikaten kendimi o dünyanın absürdlüğüne bırakıyorum. Zaten vermeye çalıştığımız ana mesajda bu. Hayatı, durumları, olayları özgürce deneyimlemek. Yarattığın ön yargılar ve korkular tamamen seninle ilgili. Karşına gelen her neyse, ona kendini açıp, onu deneyimlemeye odaklandığın zaman sana mutlaka bir şeyler katacaktır.”
 
 8 
O halde diyorum, senin yolculuğun nereye, neler hayal ediyorsun?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Elbette planlar yapıyor, hayaller kuruyorum ama aslında birtakım şeyleri akışa bırakmayı seviyorum. Daha doğrusu evrenin bana gönderdiği mesajları algılamaya çalışıyorum. Yolculuk denen şeyin biraz da bu olduğunu düşünüyorum."
 
 9 
Ve set arası bazı sohbetler... Serenay Sarıkaya hiç bilmediğimiz hangi konuda iyi?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
Değişik dilleri öğrenmek konusunda iyiyim. İlk Adanalı dizisinde oynamıştım ve bir Yunan kızını canlandırmamı gerekiyordu. Yunanlı bir kızla birkaç hafta çalıştık ve ben cümleler kurar hale geldim. İlk repliğimi hiç unutmam. Yunanistan'a gittiğimde oradaki arkadaşlarıma söylediğimde aksanıma şaşırıyorlar (diyor ve o sırada repliği söylüyor). Peki hangi konuda kötü? “Küsemem, kızamam, olanları hemen unuturum. Birine bozulurum ama bir daha ki görüşümde hiçbir şey olmamış gibi davranırım. Sonra da kendi kendime 'bari biraz daha tutsaydım kendimi' derim."
 
 10 
“Oscar'ı kim alsın?” diye soruyorum ve aynı anda cevaplıyoruz 'Lady Gaga!' İkimiz de Gaga'ya hayranız, hatta ben her projeye böyle tutkuyla bağlanmalarını, çevresindekilere çok değer vermelerini. her seferinde kendilerine bir şey katmalarını benzetiyorum...

Serenay Sarıkaya olmak isteyen milyonlarca kız var; sence neyi bilmeleri önemli diyorum. Kızlar dinleyin:

Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Asıl dikkat etmeleri gereken şey bence kendileri olmaları. Kendi gibi olmaları, kendi yollarını çizmeleri. Her şey kendini kabul etmekle başlıyor. Benim dışarıdan bu kadar kendiyle barışık ve bir şeyleri başarmış gibi görünmemin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Ben o tür sınavlarımı ve mücadelelerimi çok erken verdim. Kendini yüzde yüz kabul etmeden herhangi bir konuda başarılı olunabileceğine inanmıyorum. Ne zaman kendinle derdin bitiyor, o zaman çevrenin ne dediğine göre hareket etmeyi de bırakıyorsun. İnsan bence en çok 'başkaları ne düşünür' diye yaşadığı zaman hata yapıyor ve kaybediyor. Kendinizi, yapabileceklerinizi, sınırlarınızı sizden daha iyi bilen kimse olamaz. Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz. 'Yapamazsın' diyenlere inat başarıyor ve bunu herkese gösteriyorsunuz."
 
 11 
Yeni tanıştığı birine saygı duymasını sağlayacak ilk işaret?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
“Konuşma biçimi, insanlara hitap ve davranış biçimi.”
 
 12 
Güzelliğinden çarpıldığı bir kadın?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
“Charlize Theron... O ne ya. Ayıp!”
 
 13 
Hangi moda tuzağına asla düşmez?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
“Biker taytlar, hani tam dizde olanlar.”
 
 14 
Bir “guilty pleasure” itirafı?
Serenay Sarıkaya: 'Neyi yapıp yapamayacağınızı bildiğiniz zaman güçleniyorsunuz.'
"Evde yalnız kaldığım zamanlar. bazen damar bir şarkı bulup sesi sonuna kadar açarım. Bağıra bağıra da söylerim. Nasıl bir bellek varsa, hepsini de ezbere bilir mi insan! Bazen o damar ötesi şarkıları özlediğimde taksiye binerim. Ne dinliyorlar bakarım, sesi açmalarını rica ederim. Yolda sohbet muhabbet, şarkılar..."

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook