Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Eğlence / Ünlüler             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'Erkenci Kuş'un Sanem'i Demet Özdemir'in, InSTYLE'dan Deniz Tokgöz'le dizi başlamadan önce yaptığı röportajı sizler için derledik. 1 
Erkenci Kuş'tan bahsederek başlamak istiyorum sohbetimize. Artık bir dramada oynamak istediğini söylemişsin ama Erkenci Kuş yine romantik komedi tadında bir yapım olacak değil mi?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Evet farklı bir şeyler yapmak istediğimi daha önce birkaç kez vurgulamıştım. Üç tane romantik komedi yapmış gibi görünüyorum aslında ama hepsi birbirinden farklıydı. Hepsinin yaşı, yaşadıkları ve içlerindeki dramalar farklıydı. Şimdi de romantik komediyle başlıyoruz belki ama o aşk kısmı devreye girdiği zaman yumuşak da olsa drama ve hüznü seyirciye vereceğiz elbette. Dört beş tane senaryo okuduysam bu parladı gözümde. Sanem karakteri özellikle.
 
 2 
Hangi özelliğiyle en çok parladı Sanem?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Sanem gibi birini hiç oynamadım. Annesi, babası ve ablasıyla beraber çok güzel bir mahallede, Kuzguncuk'ta yaşayan; oranın dışına hiç çıkmamış ve inanılmaz bir hayal gücüne sahip bir kız. Mesela Galapagos Adaları'nda gitmek istiyor. Orada yaşayan, tek bir kanat çırpmadan kilometrelerce uçabilen ve tek eşli albatros kuşunu görmek en büyük hayali. Odasında onun posterleri var. Onunla kendini çok bağdaştırmış. Babasının bakkalını sabah erkenden uyanıp o açıyor, babası bir rahatsızlık geçirmiş çünkü, o yorulmasın istiyor. Kendi ayaklarının üstünde durmak isteyen özgür bir kız. Genelde hep çok masum, naif ve korkak kızları oynadım. Bu seferki babasını arkasına alıp annesine cevap verebilen, ablasıyla didişip duran, hayallerinin peşinden koşan bir kız. Bu noktada ailesinin onu evlendireceğini öğrenip bir an önce iş bulmak zorunda kalıyor ve hiç ait olmadığı kurumsal bir ortama giriyor. Hem okurken hem de çekimler sırasında bana en çok keyif veren anlar da bunlar oldu. Daha senaryoda gördüğüm zaman biliyordum çok keyifli geçeceğini çekimlerin. Öyle bir kızın kurumsal bir şirkette olması mümkün değil çünkü. Doğalında çok sert ve kendi istediklerini yaptırabilen bir kızken komik durumlara düşüyor. O şirkette yenilen şeylere bile bir anlam veremiyor çünkü; o kavurmalı kaşarlı tost yemek isterken orada somonlu salata yeniyor ve Sanem anlamıyor insanların böyle bir şeyi neden yemek isteyebileceğini. Komedi unsuru da en çok buralarda devreye giriyor zaten. Sanem'in olaylara olan bu farklı bakış açısı da benim bu karakteri sevmemin en önemli sebeplerinden.
 
 3 
Sanem daha önce hiç aşık olmuş mu?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Hayır. Hiç kimseyle öpüşmemiş bile. Çok masum! Can Yaman'ın canlandırdığı Can karakterine gelirsek peki, o nasıl biri? O da Sanem’e benziyor aslına bakarsanız. Genelde romantik komedilerde kız içine kapanıktır erkek çapkın. Öyle bir şey yok burada. Çok özgürlükçü çocuk, hep yurt dışında yaşamış, tehlikeli bölgelerde savaş fotoğrafçısı olarak çalışmış... İşin cilvesi ilk anda birbirlerini tanımamaktan gelecek tabii, nasıl insanlar olduklarını anlayamayacaklar hemen, biraz zaman geçmesi gerekecek.
 
 4 
Senin şirketteki görevin ne peki?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Ben getir götür elemanıyım ve bundan acayip gurur duyuyorum. Mahalledeyken de bakkal olduğunu gururla, üzerine basa basa söyleyen biri Sanem. Ablası mesela çok kurumsal bir kız, annesi ona tapıyor ve Sanem’e hep örnek gösteriyor. Baban senin tarafında mı peki? Tabii, babasının kızı. Aile ikiye bölünmüş durumda biraz, baba annenin oyunlarına gelmiyor değil ama yine de günün sonunda beni kurtaracak kişi yine babam.
 
 5 
Seni evlendirecekleri adam kim peki?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Çocukluğumdan beri mahalleden tanıdığım biri ve kesinlikle olmayacak bir ilişki. Sanem'e sırılsıklam aşık ve Sanem'in onu sevmediğini asla anlamıyor. Sanem ona kendisini rahat bırakmasını söylüyor, “Başımdan git,” diyor mesela; O, “Tamam,” diyor, “Akşama ararım ben seni!” (gülüyor).
 
 6 
Sen de çok sıcak bir aileden geliyorsun, en küçüksün değil
mi? Yaş farkı da az değil ağabeyin ve ablanla aranda...

Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Evet, ağabeyimle 11 ablamla 10 yaş farkımız var.
 
 7 
Paralellikler kuruyor musun peki Sanem ve ailesiyle kendi ailen arasında? Küçük bir mahalle olmasa da Kocaeli'de büyüdün...
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Sanemler İstanbul'da yaşıyorlar ama çok bakir bir yerdeler. Ben de 12 yaşıma kadar öyle bir yerde yaşadım. Sanem’le en önemli ortak noktam mahallede koşabilmiş olmak. Ben de İstanbul'a geldiğimde inanılmaz rahat bir küçük kızdım ama İstanbul'da bunun böyle devam edemeyeceğini anlamam uzun sürmedi.
 
 8 
Peki dansa gelmek istiyorum, sabah çok güzel bir hayal sekansı izlettin bize, benzerleri olacak mı?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Kızın dansçı olacağına dair bir işaret filan değil bu, sadece hayal gücü çok geniş olan biri var karşımızda, bunun göstergesi. Bir gün yataktan uyanıp kapıyı açtığında kendini bambaşka bir yerde bulabilir. Bu herkesin yaşayabileceği bir şey. Sanem’in tek farkı kendini herkesten biraz daha fazla kaptırması bu hayallere sanırım. Sadece dans ve şarkı değil ama benim okurken çok güldüğüm eğlendiğim sahneler vardı. Onun renkli dünyasını göstermek aslında amaç.
 
 9 
Burada ismin Sanem, peki bugüne kadar canlandırdığın karakterler arasında en sevdiğin ismin hangisiydi?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Galiba Alya'ydı. Kurt Seyit ve Şura'da canlandırdığım karakter. Karakterle de bütünleştiği için bana çok hüzünlü geliyordu nedense... Bir kız çocuğunda filan duyduğum zaman tuhaf oluyorum Alya ismini, çok içselleştirmişim herhalde (gülüyor).
 
 10 
Beşinci dizini çekmektesin, senin için kırılma noktası hangisiydi?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
İlk dizim diyebilirim, Sana Bir Sır Vereceğim'deki Aylin karakteri hayatımın kırılma noktasıydı. Fantastik bir diziydi. Hem çalışma şartları açısından hem de büyük bir risk olduğunu düşündüğüm için. Aylin'in dokunamıyor olması, onu hissettirmek, bir de üstüne efekt geldiği zaman hala inandırabiliyor olabilmek... Beni zorlayan bir işti. Zaten hiçbir zaman olduğumu düşünmedim, “Yaptım,” demedim. Hala geride kalmış olsa da yapmam gereken bir sürü şey olduğunu hissediyorum mesela. Her geride bıraktığım karakter için böyle hissediyor olsam da Aylin benim hayatımı değiştiren rol, bu yüzden ona bakışım biraz daha özel ve farklı sanıyorum.
 
 11 
Bir de film projen oldu, Sen Kiminle Dans Ediyorsun, tekrar vizyona girdi, ne güzel oldu. Ne kadar kalır acaba?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Aylarca kalacağını sanmıyorum, ama birkaç haftalığına bile olsa yeniden izlenebilecek olması çok güzel bence.
 
 12 
Nasıl bir deneyimdi biraz bahsedebilir misin?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Benim, “İyi ki,” dediğim bir işti. Binnur Kaya'dan çok şey öğrendim, Uraz'ın (Kaygılaroğlu) enerjisi muhteşemdi. Kendine göre bir enerji bulduğun zaman o senin şansın oluyor. Bunun oyunculukla hiçbir alakası yok. Herkes zaten sahada pişiyor. Kimseyi de yadırgamamak gerekiyor. Fakat bir işte bir başarısızlık, bir soğukluk varsa orada kesinlikle enerjiyle ilgili bir problem vardır ve tek kişinin kellesi koparılmamalıdır diye düşünüyorum ben.
 
 13 
Herhangi bir sette böyle bir şey başına geldi mi peki senin?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Hayır, hiç.
 
 14 
Büyük bir şans aslında...
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Normal bir insan enerjisi çıkartmıyorum ben kendimden. Bunu artık söyleyebilirim çünkü başkalarından da çok duyduğum bir şey.
 
 15 
Ben de bunu bugün birebir gözlemledim zaten...
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Bu benim yalnızca işimle ilgili bir durum değil. Ben yerimde duramıyorum. İnsanların hep mutlu olmalarını istiyorum, böyle Polyanna gibi değil tabii. Hemen kapıyorum insanların gözlerinden nasıl biri olduğunu ve enerjisini. Çoğunlukla da 'Sevgi ver, sevgi al' durumunun geçerli olduğunu görüyorum zaten. O yüzden bakıyorum, elimden geleni yapıyorum, sonra geri çekildiğimde karşı adım da geliyor. Bu da beni öyle çok yoran bir şey değil zaten. Her gün aynı pozitiflikle uyanmıyor tabii ki insan ama yaptığın işe kötü enerjini bulaştıramazsın. Buna hakkın yok. Çalıştığım insanlara kötü, düşük bir enerjiyle yaklaşma hakkını kendimde görmüyorum mesela. Çalıştığım işte verimli olmak durumundayım, ben eğlenmek istiyorum; "Yaptığım işi, çalışma arkadaşlarımı seviyorum," düşüncesiyle hareket ediyorum bu yüzden.
 
 16 
Dediğin şeye kesinlikle katılıyorum, özellikle de bugünkü gibi, her şeyin senin etrafında döndüğü bir sette senin enerjin hepimize tek tek yansıyor. Gün boyunca hep çok aydınlık, dinç, mutlu ve yüksek bir enerjiydi yansıyan.
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Çok keyifli bir gün geçirdik. Benim enerjim yüksek olmasa da benim enerjimi yükseltecek bir ekip zaten bu ekip. Herkesin işini iyi yaptığı, herkesin görevinin başında olduğu... İşini bilmek çok değerli bir şey. Demet her zaman muhteşem tabii ki değil. “Burada bir şeyler yolunda değil,” dediğim zamanlar da elbette oluyor ama çok nadir. Beş yıl boyunca karşıma çıkan herkes bana sevgisini verdi, bu alışveriş çok güzel. “Ben insanları yükseltmekten yoruldum, biraz da onlar benim için bir şey yapsınlar,” derler ya, ben buna kesinlikle katılmıyorum. Sen kendini sevip kendini yükseltirsen bunu karşıdan beklemezsin ki zaten, ben bu yüzden işimi çok severek, çok keyifle yapıyorum.
 
 17 
Birlikte en çok eğlendiğin partnerin kim oldu peki?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Sumru Yavrucuk! Onunla ilk tanıştığımda inanılmaz gergindim, kendimi gözetim altında hissediyordum. Çekimler başladıktan birkaç gün, birkaç sahne sonra; bir sahnede beni kovalıyordu terlikle. İçinden bir anne çıktı, o terlik nerelerime iniyor belli değil (gülüyor)... Sonra sahne bitti, birbirimize baktık, bir gülmeye başladık, onun gözlerindeki hırs, benim o korkmuş halim... Bir an geldi ve yorulduk kavga etmekten, o an çok komikti.
 
 18 
Şu anki ruh halini anlatan üç tane kelime söylemeni istesem...
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Tamamen diziyle ilgili olacak büyük ihtimalle. Çok müzik dinliyorum, bana kendimi çok iyi hissettiriyor. Sonra kahkaha ve son olarak da kendinden emin olma hissi. Çok doğru bir işte olmanın huzuru bu da. Her zaman nasip olan bir şey değil bu. Eski işlerimi aratmadı, hep bir üstüne çıktı, çok özel bir durum.
 
 19 
No 309'dan sonra altı aylık bir ara verdin, bu süre nasıl geçti, neler yaptın?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Sabah erken kalkmakta zorlanan biri olmadığımdan uyku düzenim pek fazla değişmedi. Genelde bir uyku ihtiyacı söz konusudur ya, o yüzden dedim. Kendi kendime biraz evde kaldım. Akıl işi değil oyunculuk, çok zor, başka birini oynamak zor. İki yıla yakın sürdü No 309 ve ben bazen kendimi Lale'nin tepkilerini verir halde buluyordum. Sağlıklı bir şey değil gerçekten. Her şey çok hızlı ve bir yerde durman gerekiyor. Kendime kendimi hatırlamaya çalıştım. Ailemle çok vakit geçirdim. 10 yaşındaki yeğenimle vakit geçirdim ama seyahate halim kalmadı mesela. Sahip olduğum şeylerle vakit geçirmeye ihtiyacım vardı. 13 ders kadar pilatese gidebildim, hep çok sevdiğim ve ilgilendiğim bir spor oldu düzenli gidemesem de. Spor olarak görmüyorum, meditasyon olarak görüyorum ben pilatesi; esnemek vücudu ve zihni çok rahatlatan bir şey. Aslında daha da uzun tutmayı düşünüyordum bu arayı ama kendimi hazır hissettim. Altı ay dinlenmek iyi geldi ama, güzel bir tatildi.
 
 20 
Hedeflerin var; yurt dışına gitmek, yabancı dil öğrenmek gibi, bunlarda ne noktadasın?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Bu rolün üstüne yurt dışına gitmeyi ve eğitimin ardından bir müzikalde rol almayı çok isterim.
 
 21 
Evet böyle bir yeteneği mutlaka değerlendirmelisin bence de. Peki evde kendi kendineyken de dans ediyor musun?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Evet, her zaman!
 
 22 
Hangi şarkıya gider elin ilk?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Ben 90'lar Türkçe pop dinlemeyi seviyorum en çok; Çelik, Mustafa Sandal, Bendeniz...
 
 23 
Hepimizin en sevdiği dönem sanırım.
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Ben aslında ucundan yakalayabildim o dönemi yaşım itibariyle, ama bana çok hüzünlü geliyor ve çok seviyorum. Her yerde dans ediyorum, her fırsatta dans ediyorum.
 
 24 
Bu güzel enerjinin sebebi belli oldu. Nasıl başlarsın güne,
ritüellerin var mı?

Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Benim için en önemli şey güne sakin başlamak. Telefonlarla o kadar iç içe yaşıyoruz ki; telefonu uzağa koymaya, uyanır uyanmaz mesaj okumamaya çalışıyorum.
 
 25 
İlk mesaj kimden gelir genelde mesela?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Ablamdan gelir genelde. Kahve içmeyi çok seviyorum, sade Türk kahvesi. Bir de evdeysem mutlaka yemek yapıyorum. Yalnız yaşamaya başlayınca ben bir baktım işler kötüye gidiyor, kötü besleniyorum, hep aynı şeyleri yiyorum, yemek yapmayı öğrenmem gerektiğine karar verdim. Açıyordum YouTube'u, canım o sırada ne istiyorsa onu yapıyordum. Şunu anladım ki çok büyütmüşüm ben yemek yapmayı kafamda. Düşündüğüm kadar zor değilmiş.
 
 26 
Bir Balık burcu olarak nasıl tanımlıyorsun kendini?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Çok tutkulu. Hiç korkusu olmayan. Ben aşkın sadece kadın erkek arasında geliş en bir şey olduğunu düşünmüyorum, çok bağlanırım ben arkadaşlarıma. Aileme de aynı şekilde. Her şeye dört elle sarılan biriyim. Zaten bence biz bunu biraz abartıyoruz, her şeyi kadın erkek ilişkisine indirgeyerek yani. Bir erkek arkadaşınla dışarı çıkınca da bir şey konuşuluyor hakkında, kız arkadaşlarınla eğlenmeye çıktığında da. Magazin anlamında konuşuyorum tabii. Normal yemek yiyemez hale geldim ben artık mesela. Her anımı neden görsünler, kendim zaten paylaşmıyorum, hele de haber verilmeden paylaşılınca çok üzülüyorum.
 
 27 
Profesyonel hayata 16 yaşında başlamışsın.
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Evet ve bunun için çok mutluyum. Kendimi çok güçlü hissediyorum, iyi ki böyle olmuş.
 
 28 
Kendi paranı kazanmanın yaşattığı en büyük tatmin ne oldu senin için?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Çevremdekileri, en yakınlarımı mutlu etme tatminini yaşamak. Ailemi şımartmak ve onlara destek olmak en büyük gurur benim için.
 
 29 
Oyuncu olmasaydın avukat mı olurdun peki?
Demet Özdemir: 'Her şeye dört elle sarılan biriyim!'
Evet. Benim aram yok gördüğün gibi, ya hukuktaki gibi böyle bir kurallar topluluğu ya da tamamen kuralsız. Hala da aklımdan çıkmış değil aslında. Her an bir ucundan tutabilirim. Birilerine yardım edebilmek, gerçek anlamda ellerinden tutabilmek çok güzel olurdu.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook