Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam / Sağlık             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Neden ve Ne Kadar Uyumalıyız?Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen bir dinlenme şekli. Bu canlıların tümü uykuya ihtiyaç duyuyor. Hayatımızın üçte birini oluşturan uykuyu bir çok insan hafife alsa da sağlıklı bir yaşam için önemi büyük. İşte uyku ile ilgili bilinmesi gerekenler... 1 
Uyku neden önemli?
Neden ve Ne Kadar Uyumalıyız?
Uyku sanıldığı gibi pasif bir dönem değil, hayati öneme sahip ve sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır. Yaşamımızı sağlıklı sürdürebilmemiz için gereken yaşamsal bazı fizyolojik onarımlar yalnızca uyku sırasında yerine getirilebilir.
 
 2 
Neden uyumalıyız?
Neden ve Ne Kadar Uyumalıyız?
Uyku, beynimiz ve vücudumuzun yeniden yapılandığı bir dönemdir. Uyuduğumuzda vücudumuzdaki tüm kanın 1/5’i beyni beslemeye başlar. Beyin öğrenilen bilgileri hafızaya kaydeder.Uyku esnasında nöroplastisite denilen ve sinir hücreleri arasında bağlantıyı sağlayan, uzun süreli hafızayı güçlendiren yeni sinaptik ileti tomurcukları oluşur. Aynı zamanda beynimizde biriken toksik maddelerin atılmasını sağlayan glimfatik sistem mekanizması çalışır. Uyanık olduğumuz sırada harcanan enerji adenozin denen zararlı maddelere dönüşür. Beynimizde adenozin arttıkça da uyku isteğimiz artar. Bu vücudun bize bir uyarısıdır.

Beynimizde üretilen melatonin maddesi gece doğal olarak uykuya geçmemizi sağlar. Biyolojik saati korur, uyku ritmi ve vücut ısısının ayarlanmasını sağlar. Antiinflamatuar ve antikanserojen etkilidir. Melatonin çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikal süpürücüsüdür. Aynı zamanda LDL kolesterol dediğimiz zararlı kolesterolü azaltır. Geç saatlerde çalışanlarda yaş ilerledikçe sağlıklı uyku azalmasına bağlı olarak melatonin yetersizliği sonucu insulin direnci ve glukoz intoleransı tetiklenir ve bu da obeziteye neden olur.

 
 3 
Ne zaman uyumalıyız?
Neden ve Ne Kadar Uyumalıyız?
Melatonin salınımı gece 21.00 gibi başlar ve gece 23.00-03.00 arası maksimuma ulaşır. Bu yüzden en ideal uyku saati melatonin salınımının başladığı saat 21.00’den itibaren başlar. Sağlıklı bir yaşam için gece 23.00 ila 03.00 saatleri arasında ise mutlaka uykuda olmalıyız.

İdeal uyku süresi ise yaşa göre değişir. Yeni doğan bir bebek günde 18 saat uyurken, ilkokul çağındaki bir çocuk 10-11 saat, erişkin biri ise 7-9 saat uyumalıdır. Erişkinler için 6 saatten az ve 9 saatten fazla uyku vücut için çok zararlıdır. 6 saatten az uyumak vücudun tamir sistemini olumsuz etkiler ve 9 saatten fazla uyumak da kan basıncını yükselterek kalbin fazla yorulmasına neden olur. Bu da ölüm riskini %30 arttırır, kalp hastalıkları, obezite ve DM riskini artırır.

Uykunun süresi kadar kalitesi de çok önemlidir. Uykusuz kaldığınız ya da kaliteli uyumadığınızda daha hızlı yaşlanırsınız ve daha çabuk hastalanırsınız. Çünkü bağışıklık sisteminiz zayıflar. Ayrıca üretkenliğiniz azalır, belleğiniz bozulur, şekeriniz ve tansiyonunuz yükselir.

 
 4 
İyi bir uykunun 14 faydası
Neden ve Ne Kadar Uyumalıyız?
- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklara direnci artırır.
- Öğrenme becerisini artırır.
- Hafızayı kuvvetlendirir.
- Konsantrasyon gücünü artırır.
- Kötü kolesterolü azaltarak, kalp hastalıklarına karşı korur.
- Vücuttan zararlı toksin atılımını sağlar.
- Biyolojik saatimizin düzgün çalışmasını sağlar.
- Kanser oluşumunu azaltır.
- Obeziteyi engeller.
- Beynimizin kendini yenilemesini sağlar.
- Hormon salınımımızı düzenler.
- Yaşlanmayı geciktirir.
- Felç ve kalp krizi riskini azaltır.
- Çocuklarda hiperaktiviteyi önler.


 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook