Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Kültür-Sanat / Edebiyat             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Haftanın Kitap Önerisi: ''Fedailerin Kalesi Alamut''Vladimir Bartol'un en ünlü eserinden biri olan Alamut; 11. yüzyıl İran tarihinde kendisini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ı konu ediniyor. Hasan Sabbah'ı anlatırken tarihe damga vurmuş Selçuklulardan, Ömer Hayyam’dan ve Nizam'ül Mülk'ten de bahsediyor. 1 
Kitabın Konusu
Romanda Hasan Sabbah cennetin anahtarının kendisinin elinde olduğunu iddia ederek fedailerini şüphesiz kendine bağlı kalmalarını sağlamaktadır. Türklere karşı içinde intikam duygusu vardır ve bu intikamını fedaileri sayesinde almak ister, onlarla savaşır.

Haftanın Kitap Önerisi: ''Fedailerin Kalesi Alamut''
Kitabın Özeti
Bir tarafta Hasan Sabbah’ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah’ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir.
Hikaye 11. yüzyıl İranı’nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi’nde geçmektedir. Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.

 
 2 
Yazarı: Vladimir Bartol
Çevirmen: Ender Nail
Ülke: Slovenya
Yayınevi : Koridor Yayıncılık
Türü: Roman
Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 510

Haftanın Kitap Önerisi: ''Fedailerin Kalesi Alamut''
 
 3 
İnsanların bir şeylere nasıl inandırıldığı ve inandıran kişilerin aslında nelere inandıkları ve nelerin farkında olduklarını anlatan bir kitap.
Haftanın Kitap Önerisi: ''Fedailerin Kalesi Alamut''

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook