Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
İş Dünyası             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Yükselişi Durdurulamayan Bitcoin Nedir?Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatıldı. Nakamoto'nun bu deneyle amacı herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi oluşturmaktı. Deney olarak başlayan Bitcoin büyük ilgi gördü ve değeri katlanarak artı. 5 Aralık 2017 itibariyle bir Bitcoin 11.714 Dolar seviyesine ulaştı. İşte Bitcoin'le ilgili detaylar... 1 
Bitcoin'in bir sınırı var mı?
Yükselişi Durdurulamayan Bitcoin Nedir?
Maksimum Bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır.
 
 2 
Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?
Yükselişi Durdurulamayan Bitcoin Nedir?
Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik tabiri kullanılıyor. Bitcoin madenciliği gün geçtikte daha da zorlaşıyor. Zorlaşmasının sebebi ise Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması. Bu güvenlik önlemi sayesinde herkesin kafasına göre Bitcoin oluşturması engellenmiş oluyor.
 
 3 
Bitcoin nasıl kullanılıyor?
Yükselişi Durdurulamayan Bitcoin Nedir?
Bitcoin kullanmanız için sanal cüzdan sahibi olmanız gerekiyor. Oldukça kolay bir şekilde oluşturabileceğiniz bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz. Sanal cüzdan oluştururken özel bilgilerinizi vermeniz de gerekmiyor.
 
 4 
Bitcoin güvenilir mi?
Yükselişi Durdurulamayan Bitcoin Nedir?
Bitcoin'in sahip olduğu protokoller sayesinde yaptığınız her işlem şifrelenir. Aynı zamanda Bitcoin yapı itibariyle sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bu durum da cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır.

Bitcoin yapısı gereği aynı paranın iki kez harcanması mümkün değildir. Paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.


 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook