Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Dünya             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?Bugün 119 ülkedeki 30 bin şubesi ile günde 68 milyon müşteriye hizmet veren ve herkesin görür görmez tanıdığı o meşhur 'M' harfinin hikayesi ne? İşte McDonald's'ın hikayesi... 1 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
Patrick McDonald 1937'de California'ya yerleşti ve Monrovia havaalanı civarında arabayla geçenlere sosisli sandviç satan bir stand açtı. 1940'da ise oğulları Richard ve Maurice bu tezgahı San Bernardino'ya taşıdı ve 8 yıl sonra da 15 sente (rakiplerinin yarı fiyatına) hamburger satan bir dükkan açtılar. Ayakta yemek yenilen bu dükkanın tabelasında 'McDonald's'ın Hamburgerleri' yazıyordu.
 
 2 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
1952'de ise yol kenarında hizmet verecek bir restoran için çok daha rahat görülebilecek ve dikkat çekecek bir tabela yapmaya karar verdiler. İki mimarla birlikte tasarladıkları iki yarım çemberi, Universal Stüdyoları'nın tasarımcısı Clark Meston, 8 metre büyüklükte neon lambalı ve yaldızlı parabole dönüştürdü. Kavis şeklindeki bu levha ilk kez 1953'te Arizona'da bayilik verilen McDonald's'da yerini aldı.
 
 3 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
1955'te McDonald kardeşler tarafından Ray Kroc (sağda) bayi müdürü yapıldı. Ray Kroc jaz müzisyeni, radyo DJ'yi ve atılabilir kağıt bardaklar satıyordu. Ray Kroc ucuz ve hızlı bir şekilde hamburger satan ve kendine özgü mimarisi olan bir restoranlar zincirinin çok başarılı olacağını düşündü ve 1961'de şirketi 2,7 milyon dolara satın aldı. McDonald's'ı satın alan Ray Kroc restoranın orijinal modern binalarını geleneksel çatılı hale getirdi.

Aslında Kroc her yeni restoran için McDonald kardeşlere isim hakkı ödeyecekti. Ancak bu sadece sözlü bir anlaşmaydı ve verdiği bu sözü yerine getirmedi. Böylece McDonald kardeşler isim hakkını da kaybetmiş oldu.

 
 4 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
Kroc'un, McDonald kardeşleri bir anlamda kandırarak nasıl zengin olduğunun hikayesini 'The Founder' isimli filmde izleyebilirsiniz. Filmin afişinde şu ifade yer alıyor: "Başkasının fikrini çaldı ve Amerika da bunu yuttu."
 
 5 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
Kroc 1960'larda McDonald's logosunu yenilemeye karar verdi ama Amerikalı Freudcu psikologların tavsiyelerini de alarak eski logodaki iki kavisli yapıdan uzaklaşmadı. (Freudcu anlayışa göre bu iki kavis annenin besleyici göğüslerini simgeliyordu) İki ayrı yaldızlı kavisi içeren logoları önce bitişik çifte kavis haline getirdi, sonra da 1968'te M logosuna dönüştürdü. 2003'te ise tekrar elden geçirilerek bugünkü halini aldı.
 
 6 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?
 
 7 
Dünyanın En Ünlü Markası Nasıl Doğdu?

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook