Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam / Sağlık             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?Hepimiz hafızamıza güveniriz ve net bir şekilde hatırladığımız şeylerin mutlak doğru olduğuna inanırız. Peki beynimiz uydurma kayıtlar yapıp, bizi yanıltabilir mi? Beyin ameliyatı olan Matthew'in, operasyon sonrası yaşadıkları oldukça ilginç. 1 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Matthew’i beyin ameliyatına getiren süreç ilk olarak parmak uçlarında yaşadığı his kaybı, geçmeyen baş ağrısı ve çift görme ile başlamıştı. Yapılan beyin taramasında bir kist saptandı. Bu kist omurilik sıvısının dolaşmasına yardımcı ventriküllerden birinin girişindeydi ve omurilik sıvısının çıkışını engelleyerek beyin dokusunun sıkışmasına neden oluyordu. Genişleyen ventrikül optik sinirlerden birini de baskıladığı için çift görme sorunu ortaya çıkıyordu.
 
 2 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Doktorlar ameliyatta kisti alıp, biriken sıvıyı da boşaltmak için Matthew’un kafatasında bir delik açtı. Ameliyat başarılı geçti. Ancak ameliyat sonrası Matthew hafızasında bazı sorunlar fark etti. İnsanların odaya girdiğini bile unutabiliyor ve sanki bir anda odada belirmişler gibi hissediyordu. Doktoru bunu, hatırlamayla ilgili dokuların ameliyat sırasında hasar görmesine bağladı.
 
 3 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Araştırmalar hafızamızın boşlukları pek sevmediğini gösteriyor. Matthew’in hafızası da amnezi (hafıza kaybı) sonucu oluşan boşlukları 'yaratıcı' bir şekilde doldurmaya başlamıştı. Matthew hastaneden çıktıktan bir süre sonra doktorlarına, kendisini hastaneden erken çıkarmalarının yanlış bir karar olduğunu ve henüz hafızasında ciddi sorunlar olduğunu belirten bir mektup yazdı. Aslında hastaneden çıkma kararı kendisine aitti. Ama hafızası bu kararı doktorların aldığına dair uydurma bir kayıt oluşturmuştu. Üstelik bu bilginin doğru olduğundan emindi.
 
 4 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Bilgisayar programcısı olan Matthew, beyin ameliyatı geçirdikten birkaç ay sonra işe geri döndü. Artık kalıcı bir beyin hasarı ile yaşaması gerekiyordu ve bunu patronuyla konuşmak zorundaydı. Yaşadığı hafıza sorununu patronlarının iyi karşılamayacağına dair endişeleri vardı. Ama görüşme oldukça olumlu geçti. Patronu, işe yeniden uyum sağlaması konusunda nasıl yardımcı olabileceklerini sordu. Ancak Matthew'in hatırladığı tek şey patronunun onu kovduğuydu. Patronu ona, bu şartlarda tekrar işe dönmesine onay vermelerinin mümkün olmadığını söylemişti. Bu doğru değildi ama Matthew böyle olduğundan emindi. Bunu çok net hatırlıyordu.

Matthew bu olayı şöyle anlatıyor: "İşverenimin iş konusunda oldukça katı olduğunu biliyordum. Bu yüzden beynim onları belli bir kategoriye koymuş ve belli bir yönde davranış bekliyordu."

Hafıza kaybı nedeniyle yaptığı toplantının ayrıntılarını hatırlamıyordu ve beyni, hafızasındaki o boşluğu kendi beklentilerine uygun olarak doldurmuştu.

 
 5 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Beynimiz geçmişi hatırlamaya çalışırken olması en muhtemel ayrıntıları seçerek olayı yeniden canlandırmaya çalışır. "Beynimiz arka planda bilgi ayıklama ve test etme konusunda birçok şey yapıyor. İlgili anıların ne kadar güçlü olduğunu kontrol edip ilgisiz olanları bastırıyor" diye açıklıyor Matthew.

Bu süreçte ortaya çıkan sonuçlar her zaman doğru olmayabiliyor. Herhangi bir beyin hasarı olmayan insanlarda da, aslında olmamış bir olayın gerçekmiş gibi hatırlanması mümkün olabiliyor. Kazara yanlış bilgiyi çekip -belki bir rüya veya üzerinde çok düşündüğümüz bir konu- hiç olmamış şeyleri içeren 'uydurma anılar' üretebiliyoruz. Yani işin aslı, sağlıklı beyinlere bile yanlış anılar yerleştirmek oldukça kolay.

 
 6 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Mesela Yeni Zelanda ve Kanada’da yapılan bir deneyde psikologlar deneklere, gökyüzünde balon gezisine çıkmışlar gibi gösteren fotoğraflarla onlara gizlice telkinde bulundular. Daha sonra fotoğraflarla ilgili yapılan konuşmalarda deneklerin yarısının bu uydurma gerçekliğe inandığı görüldü.
 
 7 
Beynimiz Uydurma Kayıt Yapar mı?
Matthew'in artık yanından ayırmadığı bir not defteri var. Yaşadığı önemli olayları bu not defterine kaydediyor. Ama bazen bu durumda bile yanlış anılar kaydettiği oluyor. Bu durum daha çok kaygı duyduğu konularda yaşanıyor.

Matthew içinde bulunduğu anın tadını çıkarmaya çalıştığını söylüyor ve "Geleceğin garanti olmadığının farkındayım. Yaşadığınız an sahip olduğunuz tek şey" diyor.


 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook