Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam              Moda  |  Sağlık  |  Yemek  |  Güzellik  |  Seyahat  |  Doğa  |  İlişkiler  |  Televizyon

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?Köpeğiniz varsa mutlaka televizyona odaklanmış bir şey izlerken görmüşsünüzdür. Peki TV izlerken tam olarak ne görüyorlar? İngiltere'de bu soruya yanıt arayan bilim insanları köpeklerin TV izlerken ne gördüklerini araştırdı. 1 
Araştırma sonucu ortaya ilginç bulgular çıktı.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 2 
Araştırmacılar, evde beslenen köpeklerin, izletilen görüntüler arasından bazı görüntü ve videolara özellikle dikkat kesildiklerini farkettiler.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 3 
Köpeklerin, TV'de başka köpekleri gösteren görüntülere tepki verdiği görüldü. Ekranda başka bir köpeği gördüklerinde, onlarla sanki gerçekten karşılaşmış gibi davranışlar sergiledikleri ve aynı sesleri çıkardıkları görüldü.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 4 
Köpekler de TV'yi insanlar gibi farklı farklı şekillerde izliyor. Bazen oturarak, sıklıkla da ekrana daha yakından bakarak ve bazen de TV ekranı ile sahipleri arasında gidip gelerek izliyorlar. Yani köpekler de yerinde duramayan interaktif izleyiciler.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 5 
Ancak köpeklerin ekrana baktıklarında gördükleri, bizim gördüğümüzden çok farklı. Köpekler renk körü olduklarından gözlerinde renkleri algılayan reseptör hücreler ışık tayfındaki renklerden sadece ikisini, mavi ve sarıyı algılayabiliyor. Dolayısıyla TV'de kullanılan renkler köpeklerin izlediklerini algılamaları açısından büyük önem taşıyor.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 6 
Mesela köpekler için yayın yapan DogTV, köpeklerin algıladığı bu renklere ağırlık veriyor.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 7 
Ayrıca köpeklerin gözleri harekete karşı bizden çok daha hassas ve göz kırpma sıklıkları da daha fazla olduğu için, HD (yüksek çözünürlüklü) olan yayınları daha iyi algılıyorlar.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 8 
Araştırma, köpeklerin kendileri için yayın yapan kanallardaki görüntülere baktıklarında bile o sürenin çoğunda aslında bir şey izlemediklerini ortaya koydu. Bu nedenle uzmanlar, köpekler için ideal TV içeriğinin, uzun senaryolu hikayelerden çok görüntü kırıntıları şeklinde olması gerektiğini belirtiyorlar.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?
 
 9 
İngiltere'deki bu araştırmaya göre televizyonun köpekleri 'eğlendirme' potansiyeli yok. Ama evde veya kulübelerinde yalnız kaldıklarında onların oyalanmasına yardımcı olabilir.
Köpekler TV İzlerken Ne Görüyor?

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook