Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Dünya             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!Bir süredir herkesin dilinde olan 'domateslerin eski tadı kalmadı' isyanı bilimsel olarak da kanıtlandı. Uzun nakliye koşullarına dayanmaları, iri ve güzel görünmeleri için genleriyle oynanan domateslerin, lezzet veren özelliklerinin kaybolduğu açıklandı. 1 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
Science dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, bilim insanları yaptıkları DNA analizlerinin sonucunda bu vahim gerçekle karşı karşıya geldiler ve domateslere lezzet veren genlerin kaybolduğunu tespit ettiler.
 
 2 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
Araştırmaya göre, domatesin lezzetini belirleyen faktörlerden biri içindeki şeker oranı. Ancak domateslerin iri olması için bu şekeri tüketmesi gerekiyor. Yani araştırmaya göre hem iri hem lezzetli domates yetiştirmek pek mümkün görünmüyor.
 
 3 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
İsveç Tarım Üniversitesi moleküler hücre biyolojisi doçenti Folke Sitbon, ''Hem büyük hem de tatlı domates yetiştirmek mümkün değil. Ya birini ya diğerini tercih edecek, ya da ikisi arasında bir denge sağlayacaksınız. Tabii domatesin lezzetini belirleyen başka diğer genler de var.'' diyor.
 
 4 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
Bitki fizjolojisi doçenti Jens Sundström, domateslerin DNA'sıyla oynanırken, uzun nakliye koşullarına dayanması, iri ve aynı büyüklükte olmasına odaklanıldığını ve bu sırada domatese lezzet veren kimyasalların gözardı edildiğini söylüyor. Bu süreçte domatese lezzetini veren en önemli faktörlerden asit ve koku elementlerinin kaybolduğunu belirten Sundström, 'Koku elementi lezzette önemli bir etken. Domateslerin döllendirilmesinde koku elementinin kaybolmasına karşın, bu element domateslerin saplarında bir oranda varlığını koruyor. Pazarda domateslerin salkımlarıyla satılmasının nedeni biraz da bu'' diyor.
 
 5 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
Domatesin lezzetini etkileyen kimyasalları tespit edebilmek için 398 değişik domates cinsinin genetik materyali araştırıldı. Bu cinslerden bir kısmı deneklere tattırıldı ve bilim insanları hangi genlerin domateslerin lezzetinde etkin olduğunu tespit ettiler. Araştırma sonuçlarına göre, pazarda satılanların çoğunda, domateslerin lezzetini etkileyen 13 kimyasal madde bulunmuyor.


 
 6 
Lezzetli Domates İçin 15 Yıl Beklemeliyiz!
Jens Sundström, bu bilgiler ışığında, daha lezzetli ve nakliyeye daha dayanıklı domates elde etmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç olmadığını düşünüyor ve şöyle söylüyor: ''Mevcut domates cinslerinde gen materyalinin hala mevcut olduğunu düşünürsek, bunları tekrardan döllemek yeterli. Gerçekte lezzetli yeni domates cinsinin pazara çıkmasının 10-15 seneden fazla zaman alacağını düşünmüyorum''.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook