Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Spor / Futbol             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi"Fikret Orman beIN Sports'a konuştu. İşte Fikret Orman'ın, Şansal Büyüka'nın sorularına verdiği cevaplar... 1 
Bugün çekilecek UEFA Avrupa Ligi kurası için gönlünüzden geçen bir takım var mı?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Liverpool'u geçtiğimiz zaman Brugge çıkınca çok sevinmiştim ve bence o bir hataydı. Hayırlısı olsun. Bu tesisleri bu başarılar için yapıyoruz. İnşallah Allah bize UEFA Avrupa Ligi kupasını buraya getirmeyi nasip eder. Manchester United dışındaki takımların bizim kadar bütçesi yok, bizim kadar eski değiller, bizim gibi statları yok, bu kadar tutkulu taraftarları yok. Neden olmasın? 2000'den bu yana kupa getirmemek, finaller oynamamak Türkiye'nin bir ayıbıdır.
 
 2 
Lig mi Avrupa Ligi mi, hangisini tercih edersiniz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
İki kulvarda da başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Mart transferlerimiz geliyor. Caner, Ersan ve Demba Ba. Çok katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Caner zaten 40 senelik Beşiktaşlı gibi. Tabi bunda eşi Şükran'ın da payı var. Ersan'ı taraftarımız çok sever. Demba Ba zaten malum. Demba Ba dün itibariyle gelecekti ama çocuğuyla ilgili bir sorun çıktı. Onun için memleketine gitti, yarın gelecek.
 
 3 
Aboubakar'dan beklediğiniz verimi alabildiniz mi?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Türk Milli Takımı'nın santraforu Beşiktaş'ta. Beşiktaş takımının santraforu Cenk zaten. Aboubakar'da çok güçlü bir futbolcu. Ama asıl sorun Demba Ba ve Mario Gomez gibi oyunculardan sonra beklenti yükseldi.
Bu yüzden zorlandı biraz ama kritik goller attı. Dün de geldi golünü attı. İnşallah böyle devam eder ve bonservisini alırız.

 
 4 
Cenk beklentilerin üzerinde gidiyor gibi?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Benim beklentimin altında gidiyor. Onu daha da yukarı çıkarmamız lazım. Çok iyi bir çocuktur. Çok düzgün bir ailesi var ve şimdi de çok iyi bir evlilik yaptı. Sağ ayak, sol ayak, kafa, her türlü gol atar. Daha da iyi olacak.
 
 5 
Tosic sanki ekstra bir transfer gibi oldu. Gidecek mi kalacak mı derken bir anda neredeyse Beşiktaş'ın vazgeçilmezi oldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Tosic'te çok iyi bir çocuk ve Beşiktaş'a çok iyi uyum sağladı. Hep söylüyorum, Beşiktaş'ın bir aile yapısı var. Biz de oynayan oyuncular başka yerde mutlu olamazlar. Beşiktaş'ta oynayan herkes çok mutludur.
 
 6 
Mutlu mu Beşiktaş'lı futbolcular? Ödeme sıkıntısı oluyor mu?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Onlar eskide kaldı. Biz geldiğimizden beri birinin ödemesini yapıp diğerini ödememek gibi bir şey hiç yapmadık. Maçı kazanırlar 2-3 gün içinde primleri yatar. Geçmişten kalan maaş borcumuz yoktur. Her şeyden evvel Beşiktaş Kulübü'ne olan bir güven var. Biz Türk futboluna, sporseverlere hizmet ediyoruz. Biz istiyoruz ki futbol seyircisi mutlu olsun. Biz rakip takımları üzmek için çabalamıyoruz. Kazanırken bile saygı duyulan bir camia olmak istiyoruz.
 
 7 
Sözleşmesini uzattığınız futbolcular arasına Atiba'da katılacak mı?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Zaten Atiba'nın sözleşmesini sezon başı 2+1 yıl uzattık. Atiba bence asrın transferi gibi transfer. Oğlu camianın maskotu gibi oldu. Atiba müthiş bir profesyonel. Beşiktaş'ın tarihine adını altın harflerle yazdıracaktır ve burada çok mutlu.
 
 8 
Transferlerde en sağlam atışları Beşiktaş yapıyor gibi. Beşiktaş'ta transferde son kararı siz mi veriyorsunuz? Sistem nasıl işliyor?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Slaven Bilic ilk geldiği zaman devre arasında Galatasaray'dan Danny'yi kiraladık. Önder Özen ve Bilic gelmesini çok istediler. Ben çok taraftar değildim ama kiraladık. Sezon sonu Mali Genel Kurulda bir üyemiz bu transferi neden yaptınız, Galatasaray'ın istemediği, kalitesi düşük bu oyuncuyu neden aldınız dedi? Ben ne cevap vereceğim diye çok düşündüm. Teknik Direktör istedi desem olmaz çünkü sorumlu benim.

Bizde sistem şöyle: Bir scout ekibimiz var. Başında Gökhan Keskin ve Fikret Demirel var. Onların altında yaklaşık 10-12 kişiye yakın bir ekibimiz var. Mesela bu hafta sonu 14-15 canlı maç izlediler. Onlar bütün izlemeleri yaptıktan sonra Metin Albayrak'a götürüyorlar. Konu belli bir seviyeye geldikten sonra da bana bilgi veriliyor. Ben de Şenol Güneş'le istişare ediyorum. Ama bizde transferi yönetim kurulu yapar, prensibimiz bu. Sevabı a hatası da bizimdir. İş ticari noktaya geldiğinde Umut Güner dahil oluyor. Umut Güner'le ben birlikte ilerliyoruz. Ama tabi Ahmet Nur Çebi ile de sürekli fikir alışverişi yapıyoruz. Mesela Demba Ba transferiyle Ahmet Nur Çebi ilgilenmişti.

 
 9 
Beşiktaş Galatasaray'ı yenerse nisan ayında şampiyonluğu ilan edebilir deniliyor. Bu sizi rahatsız ediyor mu?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Gerçekçi bulmuyorum. Kaybedersek ve Başakşehir kazanırsa bu sefer de fark 1'e iner. Arkadan Galatasaray ve Fenerbahçe geliyor. Daha 12 hafta var bu 36 puan demek. Beşiktaş iyi yolda ama daha iyi olmalı. Mesela Karabük'e kaybetmemeliydi. Hakem hata yapmış olabilir ama biz buna sığınamayız. Beşiktaş Karabük maçında kötü oynadı.

 
 10 
Beşiktaş'ın da bir maç kötü oynama hakkı yok mu?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Yok. Şenol hoca bir dakika kötü oyundan bile rahatsız olur. Futbolcularımız ben Türkiye, Dünya yıldızıyım diyorsa ki öyleler, bunu sahada göstermeliler. Kötü oynamaya hakları yok.
 
 11 
Şenol Güneş'le bir duygusal bağ var gibi. Bir sonraki dönemler için bu bir sözleşmeye dökülebilir mi?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Şenol hoca çok düzgün bir insandır. Hiç bir art niyeti olmayan, çizgileri çok net bir insandır. Çok saygı duyduğum bir spor adamı ve sevdiğim bir ağabeyimdir. Beşiktaş'ın Şenol Güneş'le kontratlık bir durumu yok. Zaten 1 sene daha kontratı var ama biz birbirimizin niyetini biliyoruz. Beşiktaş'ta çok mutlu ve sorun yok.
 
 12 
Son dönemlerde 'Galatasaray ve Fenerbahçe hakemlerden bu sezon çok çekti ama Beşiktaş'a bu hatalar yapılmıyor diye' bir algı var, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Bir rakibimizle 10, diğeriyle 7 puan farkımız var. Önde olsalar bu konulara hiç girmezlerdi. Hakemlerle ilgili iki durum var. Birincisi açıklamalarla algı ve baskı yaratmak. Diğeri de taraftar baskısı. Hakkımız yeniliyor, masaya yumruğunuzu vurun falan. Ben geldiğimden beri söyledim, bu bizim tarzımız değil. Önce biz işimizi iyi yapacağız. Karabük maçında hakem hataları oldu ama bu bahane değil. Biz iyi oynadık mı önce buna bakacağız. Hakeme topu atmak en kolayı. Kulüpler başarısızlıkları bir yerlere refere etmeye alışmışlar. Ama artık kimse bunları yemiyor. Diyorlar ki, sezon başından beri her maçımızda aleyhimize hata vardı. Bizim de vardı. Mesela diyorum ki, Fenerbahçe maçında hakem büyük hatalar yaptı, rakip oyuncular kötü niyetliydi ama bu bizim tansiyonu bu kadar yükseltmemizin bahanesi değil. Biz bu görüntülerde olmamalıydık.
 
 13 
Şenol Güneş'te bu durumdan rahatsız olduğunu söyledi.
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
O da çok rahatsız ama işte o da benim gibi Karadenizli. Bir de şu var tabi. O kadar gergin bir ortamda rakip oyuncuların hemen soyunma odasına gitmesi gerekirken neden hocamıza doğru yöneldiler anlamak zor.
 
 14 
Türkiye Futbol Federasyonu'nun Beşiktaş ağırlıklı olduğu ve Beşiktaş'a imtiyaz tanındığı söyleniyor.
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Yıldırım Demirören başkan olduğundan beri 15 kupa verilmiş. Beşiktaş sadece 1 kupa almış. Bunlar ayıp şeyler. Önceki kupaları alırken başkan değil miydi? Derbinin pazartesi olmasına itiraz ediyorlar. Geçen sene Olimpiyat Stadyumu'nda pazartesi günü oynarken neden itiraz etmediler? Aziz Yıldırım, Beşiktaş neden pazartesi oynuyor dedi, ikinci yarı başından beri Pazartesi oynuyoruz. Çarşamba Fenerbahçe'nin, perşembe Beşiktaş'ın Avrupa maçı var. Fenerbahçe'ye pazar, Beşiktaş'a pazartesi gününü vermişler. Bundan doğal bir şey var mı?

 
 15 
Bu son açıklamalar Dursun Özbek'le olan sıcak ilişkilerinizde bir şey değiştirir mi?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Taraftar baskısından dolayı açıklama yapılmasını doğru bulmam ama bazen bizim de yaptığımız oluyor. Bazen gerçekten öyle durumlarda kalıyorsunuz. Galatasaray'ın maçlarını çok takip etmiyorum açıkçası. Haksızlıklar oluyor olabilir ama herkese oluyor. Beşiktaş'a da oluyor. İşler yolunda giderken kimse hakemden konuşmaz.
 
 16 
Galatasaray maçına gidecek misiniz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Londra'ya gitmem gerekiyor. Yetişebilirsem gideceğim.
 
 17 
Beşiktaş'ın futbol farkıyla da önde olduğu görüşüne katılıyor musunuz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
En çok gol atan, en az gol yiyen takım, en az mağlubiyeti olan takım. En çok gol atan oyuncular Beşiktaş'ta. Yani puan cetvelinin ilk sırasında olmasının bir sebebi var. Biz oynadığımız oyunlarla da verdiğimiz demeçlerle de saygıyı hak ettiğimizi düşünüyoruz. Biz futbolcularımızı özel seçiyoruz, hepsi pırlanta gibi çocuklar ama mesela Beşiktaş - Fenerbahçe kupa maçında Robin Van Persie'nin yaptığı hareket. Van Persie'yle ilk biz görüştük ve Beşiktaş'ta transfer etmiş olabilirdik. Eğer Beşiktaş'ta olsaydı o hareketleri yapmazdı. Bizim kulüp kültürümüzde öyle şeyler yok.
 
 18 
Ligimizde büyük bir seyirci sorunu yaşanıyor ama Vodafone Arena'da böyle bir sorun yok. Sizin düşünceniz nedir? Seyirciyi statlara çekmek için ne yapmalıyız?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Kulüpler Birliği'nde hep söylüyorum. Bir araya gelip bunu çözmek için çalışmalıyız. Bu stat farklı bir stat. Biz seyirci konforuna çok önem veriyoruz. Rahatsız olan seyirci olduğu zaman hemen müdahale ediyoruz. O yokluk zamanında buranın kamera sistemine dolar 2,5 TL iken 15-20 milyon TL para harcadık. Kulüpler de bu konforu sağlamak için biraz elini cebine atmak zorunda. Hep beraber çalışmalı ve bu seyirci sorununu çözmeliyiz.
 
 19 
Dövizdeki dalgalanmalar sponsorlarla ilişkileri etkiledi mi?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Bizi etkilemedi, Vodafone'la anlaşmamızı geçenlerde yeniledik ama ülkemizde böyle şeyler oluyor. Döviz açısından dezavantajlı durumdayız ama vergiden dolayı da Avrupa kulüplerine göre avantajlıyız. Onlar yüzde 60-70 vergi ödüyor biz yüzde 15 ödüyoruz.
 
 20 
Matej Mitrovic için yüksek maliyetli diye eleştiriler var.
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Yüksek maliyetli değil. Mitrovic çok genç ve şu an bile Hırvatistan milli takım oyuncusu. Devre arası takıma girmek çok zordur. Çok izleyerek aldık. Çok karakterli bir oyuncu. Devre arası geldiği için işi zor. Hocada risk almak istemiyor. Bu kadar inceleyerek aldığımız transferlere biraz zaman vermek lazım. Ama eleştirmek isteyen her zaman eleştirir. İçimizdeki düşmanlar azaldı ama hala varlar. Koca koca adamlar iktidar hırsıyla yalan söylüyorlar.
 
 21 
Galatasaray maçı için neler söylersiniz?
Fikret Orman: 'Bence Asrın Transferi
Hak edenin kazanacağı ve kaybedenin rakibini alkışlayacağı bir maç olsun.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook