Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam              Moda  |  Sağlık  |  Yemek  |  Güzellik  |  Seyahat  |  Doğa  |  İlişkiler  |  Televizyon

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneylerİnsanlık tarihi boyunca bilim adına yapıldığı iddia edilen birçok vahşi ve korkunç deney yapıldı. İşte kayıtlara geçen bu insanlık dışı deneyler... 1 
Miligram Deneyi
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
Yale Üniversitesi psikologlarından Stanley Milgram, 1963 yılında yaptığı deney ile, insanların otorite sahibi bir kişi veya kurumun isteklerine, kendi vicdani değerleriyle çelişmesine rağmen itaat etmeye ne ölçüde istekli olduklarını araştırdı.

Milgram, deneyleri şu soruya cevap aramak üzere yaptı: "Eichmann ve Yahudi Soykırımında yer alan yüzbinlerce yardakçısı sadece onlara verilen görevi yerine getiriyor olabilir miydi? Onların hepsi yardakçılık suçuyla suçlanabilir miydi?"

Deneye katılanlardan, göremedikleri bir odada bulunan kişilere sorular sorulacağı ve yanlış cevap verilmesi halinde, o kişilere elektrik şoku vermeleri istendi.

Tabi aslında kimseye şok verilmiyordu. Diğer odadaki kişi bir oyuncuydu ve sadece rol yapıyordu. Ancak deneyin sonucu oldukça ürkütücüydü çünkü katılanların neredeyse tamamı verilen talimatı uygulayıp masum bir insana elektrik şoku verdi. Hatta oyuncu konumunda olan ve güya elektrik şokuna maruz kalan kişinin bağırışları ve yalvarışlarına rağmen şok vermeye devam ettiler.

 
 2 
Askerler Üzerinde Hardal Gazı (İperit) Denemesi
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
ABD'de yapılan deneyin amacı, biyolojik silah kullanımının askerler üzerindeki etkileri ölçmekti. Askerlere bilgi verilmeden vücutlarına hardal gazı sıkıldı. Deneyin sonucu olarak askerlerin derilerinde yanıklar oluştu.

Deneyin devamında hardal gazı için üretilen maskeleri takan askerler gaz odalarına sokuldu. Sonuç tam bir felaketti. Bir çok asker hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden askerlerin çoğunluğu siyahilerdi.

 
 3 
Filler üzerinde LSD Kullanılması
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
ABD'nin Oklahoma eyâletinde bulunan Lincoln hayvanat bahçesinin direktörü Warren Thomas, Tusko isimli bir file LSD enjete etti. Üstelik bir insana verilebilecek maksimum dozajın tam 3000 katını.

Deneyin amacı, LSD'nin cinsel saldırganlık ve delilik diye adlandırılabilecek “musth” etkisini ölçmekti. Aşırı dozda LSD'ye maruz kalan fil, kısa bir süre sonra yere yığıldı ve titreyerek öldü.

LSD: Bilinen en etkili uyuşturuculardan biridir. 25 miligram LSD, bir insanı yarım gün boyunca sersemletebilir.

 
 4 
Ölüm Meleği Josef Mengele
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
Nazi toplama kampı Auschwitz-Birkenau'da yaptığı acı verici ölümcül deneylerle bilinir ve 2 milyon kişinin insanlık suçu işlenerek öldürülmesinden sorumlu tutulmaktadır.

Yaptığı deneyler:
1- Nazi subaylarının paraşütle atladığında ne kadar basınca dayanabileceğini anlamak için, denekleri basınç odasına soktu ve iç organları patlayana kadar basınç uyguladı.
2- Kuzey Kutbu'na gidecek Nazi subayının ne kadar soğuğa dayanabileceğini ölçmek için, denekleri buz dolu bir küvete soktu ve ölene kadar gözlemledi.
3- Cermen soyundan gelen ari ırkı çocukların göz renklerinin maviden farklı olması durumunda, labaratuvarda oluşturduğu çeşitli sıvıları bu rengi değiştirmek için bebeklerin gözlerine enjekte etti. Deneyin uygulandığı bebeklerin birçoğu kör oldu.

Mengele bunların dışında; anestezi uygulamadan ameliyatlar ve küçük çocuklara ciddi hastalıkların mikroplarının enjekte edilmesi gibi acımasız deneyler de yaptı.

 
 5 
David Reimer Deneyi
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
1966 ylında, David Reimer, henüz 8 aylıkken sünnet operasyonu sırasında yapılan bir hata sonucu penisini kaybeder. Psikolog John Money, 'cinsiyet kimliğinin doğuştan değil, çevre ile şekillendiği' iddiasını kanıtlamak için bir deney yapmak istemektedir. Bu deneyden haberi olmayan aileyi ikna eden Money, bebeğe cinsiyet değiştirme operasyonu uygular.

David'in adı Brenda olarak değiştirilir ve kaybettiği penisinin yerine bir vajina oluşturulur. Ayrıca hormon desteği verilir. Fakat tüm bunlara rağmen Brenda bir erkek gibi davranmaya devam eder. 14 yaşına geldiğinde ailesi daha fazla bu sırrı saklayamaz ve tüm gerçeği anlatır. Brenda tekrar erkek olur ve David adını alır. Ancak 38 yaşına geldiğinde intihar ederek yaşamına son verir.

 
 6 
Öjenik Hareketi
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
Öjenik, sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akımın adıdır.

Naziler'de Öjenik uygulaması ise "Kalıtımsal Olarak Hastalıklı Zürriyetin Engellenmesi Kanunu" çıkarılması ile olur. Kanun kapsamında 400.000 kişi rızaları alınmadan kısırlaştırır. Ardından Hitler tarafından yürürlüğe konulan "T4 Aksiyonu" doğrultusunda ötenazi programı yürütülür. Hartheim Ötenazi merkezi’nde, resmî rakamlara göre 18.000 kişinin hayatını kaybeder.

"Irkı ıslah etme" amacıyla, Almanya’nın ve Avusturya’nın çeşitli hastanelerinden getirilen engelliler, akıl hastaları, tedavi edilemeyecek yaşlılar kliniklerde gaz odalarında yollanır

 
 7 
Eşcinsellikten Soğutma
Şimdiye Kadar Yapılmış En Korkunç Deneyler
1960'lı yıllarda eşcinsellik zihinsel bir hastalık olarak görülmekteydi. Bu sözde hastalığı gidermek ve eşcinselleri iyileştirmek için gönüllüler bulundu. Deneye katılan eşçinsellere, bir yandan eşcinsel görüntüler izletilirken, bir yandan da elektrik şoku verildi. Ayrıca deneklere mide bulantısına yol açan bazı ilaçlar da enjekte edildi.

Yapılan deneylerin sonucu olarak deneklerde ciddi psikolojik hasarlar oluşurken elbette eşcinsellikle ilgili bir değişim elde edilemedi.


 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook