Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Türkiye             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Eksi 45 Derecede Domates!Kışın hava sıcaklığının -45 derece kadar düştüğü Van'da domates üretiliyor. 1 
Tesis, Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Ayrancılar bölgesine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle 34 bin metrekare alana kuruldu.
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 2 
Jeotermal kaynaklardan çıkarılan sıcak suyun borularla ulaştırıldığı seralarda, topraksız tarım uygulamasıyla verim dört kat artıyor.
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 3 
12 milyon liraya mal olan tesise başlarda ön yargılarla yaklaşan bölge halkının ise sonuçları gördükçe fikri değişti.
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 4 
Seranın üretim Müdürü Mehmet Davşan, "Halkın bakış açısı değişti. Domatesler manavlarda yerini almaya başlayınca merak edip burayı görmeye gelenler oldu. Bizde gelenleri ağırlayıp tesisi gezdiriyoruz. Topraksız ve arılarla tozlanmanın yapıldığı domateslerde kesinlikle hormon kullanmıyoruz"
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 5 
Davşan sözlerini şöyle tamamladı: "Domateslerimiz yüksek rakımlarda yetiştiği için, diğer bölgelere göre tadı ve aroması daha farklı ve güzel, normal şartlarda haftalık 15 ton domates hasadı yapıyorduk fakat kış şartlarıyla birlikte miktar 10 tona düştü."
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 6 
Eksi 45 Derecede Domates!
Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın ise, "Burası Çaldıran İlçesi ve Türkiye'nin en soğuk ilçesi. İçinde bulunduğumuz ayda yılın en soğuk ayı. Eksi 36 dereceyi gördük bu yıl. Bu şartlarda burada domates üretimi yapılıyor. Aslında bu bir mucize. Burası eksi 40 dereceyi gören bir yer burası. O yüzden ülkenin seracılık açısından önemli bir yeri burası. Toplamda 34 bin metre karelik bir alanda kurulu olan sera, jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Buranın ısıtmasında kullanılan enerji miktarı ile yaklaşık 2 bin konut ısıtılır. Isıtmada 120 bin metre kullanılıyor."
 
 7 
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 8 
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 9 
Eksi 45 Derecede Domates!
 
 10 
Eksi 45 Derecede Domates!

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook