Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam / Sağlık             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Probiyotik Kullanırken Dikkat!Son zamanlarda mucize bir ürün olarak gösterilen probiyotikler zararlı olabilir. 1 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Probiyotik nedir? Probiyotikler genellikle vücuda yararlı bakterilerden oluşur. Ancak maya gibi başka tip organizmalarda olabilir. En sık görülen probiyotikler Lactobacillus ve Bifidobacterium diye adlandırılan iki gruptan gelir; ancak birçok başka bakteri de probiyotik olarak sınıflandırılır.
 
 2 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Piyasada bir çok kaçak yollarla giren ürün bulunuyor. Bu ürünlerden uzak durmalıyız çünkü içeriğinde zararlı bakteriler bulunabilir.
 
 3 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Tüm probiyotikler aynı değildir ve farklı faydaları vardır. Lactobacillus casei Shirota’nın bağışıklık sistemini destekler ve bağırsak içerisindeki gıda hareketine yardım eder. Lactobacillus bulgaricus ise laktoz intoleransı (sütteki laktozu sindirememe sorunu) belirtilerini hafifletir.

 
 4 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Aslında bilim insanları hala probiyotiklerin nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyor. Ama probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği kesin. Enfeksiyonları önleyen maddeler ürettikleri tespit edilmiş durumda. Bağırsak duvarına yapışarak zararlı bakterilerin üremesini engelliyorlar. Hatta zararlı bakterilen tarafından üretilen ve bizi hasta eden toksinleri de yok edebiliyorlar.
 
 5 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Probiyotik kullanımı, AIDS, organ nakli ve kanser tedavisi gören hastalarda önerilmiyor. Bağışlık sisteminin baskılanmış olduğu durumlarda kullanımı sakıncalı olabiliyor.
 
 6 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Ayrıca yoğun bakımdaki hastalarda, bağırsak hastalıklarında ve kanamalı pankreas iltihabında da kullanımı önerilmiyor.
 
 7 
Probiyotik Kullanırken Dikkat!
Probiyotikler doğal gıda ile ya da besin takviyesi olarak her gün yeteri kadar tüketilmeli. Ancak tabi onaylı ve kaliteli ürünler kullanılmalı veya yoğurt, kefir, ev tarhanası, ev yapımı turşu gibi besinlerle doğal yollarla alınmalı.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook