Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam / Sağlık             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?Hepimizin büyük keyifle yediği ve evde bir türlü aynısını yapamadığımız fast food restoranlarındaki patateslerin dayanılmaz lezzeti nereden geliyor? 1 
Çok lezzetli ama?
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Fast food restoranlarındaki dayanılmaz lezzetteki patates kızartmalarına ulaşmak için patateslerin bir çok işlemden geçmesi gerekiyor.
 
 2 
Şekerin ayrılması
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Patatesler önce dilimleniyor ve patatesin içindeki şeker ayrılıyor.
 
 3 
Glikoz şurubu
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Alınan doğal şeker yüzünden tatsızlaşan patatesleri tekrar lezzetlendirmek için glikoz şurubu ekleniyor. Glikoz mısırdan elde edilen nişastanın asit ve enzimlerle sıvılaştırılması yoluyla elde edilen ve diyabetin kaynağı olarak gösterilen yapay bir şeker.
 
 4 
Mono Sodyum Glutamat
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Ama sadece şeker eklemek bu patatesleri o dayanamadığımız lezzete ulaştırmıyor. Patateslere, yediğimiz besinlerde doğal olarak da bulunan (ama sadece milyonda bir oranında) Mono Sodyum Glutamat ekleniyor. Üreticiler yaklaşık %08 oranında MSG kullanıyor. MSG için yapılan araştırmalar obeziteye yol açtığını gösteriyor.
 
 5 
Sodyum Asit Pirifosat
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Sıra geldi Sodyum Asit Pirifosat'a. Pateslerin kızardıktan sonra da rengini koruması için kullanılan bu maddenin görevi ise patatesin içindeki demirin tepkimeye girmesini önlemek. SAP kabartma tozunda ve diş macunlarında da bulunan bir çeşit asit.
 
 6 
Tersiyer Bütil Hidrokinon
Patates Kızartması mı Yoksa Bir Kimyasal Bomba mı?
Son aşama patatesin bitkisel yağda kızartılması. Ancak genel kanının aksine patatesler sadece restoranda kızartılmıyor. Kanola, hidrojenleştirilmiş soya ve ayçiçek yağı karışımından oluşan bitkisel yağa et tadı vermesi için hidrolize buğday ve süt proteinleri ekleniyor. Fabrikada bu karışımla kızartılan patateslere restorandaki kızartmada mısır yağı ve tersiyer bütil hidrokinon ekleniyor. Tersiyer bütil hidrokinon toksik bir koruyucu madde. Yağların oksitlenmesini önleyen bu madde işlenmiş gıdaların raf ömrünü uzatıyor. Araştırmalara göre cila, böcek ilacı ve makyaj malzemelerinde de kullanılan bu madde farelerde mide kanserine yol açıyor.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook