Bilior
Eğlence       Yaşam       Teknoloji       Spor       Kültür-Sanat       Türkiye       Dünya       İş Dünyası
 
 
Yaşam / Sağlık             

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş
Bilgisayar Kullananlar İçin Kritik 4 BilgiMasa başı ve sürekli bilgisayar kullanarak çalışanların yaşam şekli insanın doğasına aykırı. Belki zamanla buna da uyum sağlayacağız ama şimdilik bilek, boyun ve göz sağlığımızı korumak için bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. 1 
Sandalyede nasıl oturmalıyız?
Bilgisayar Kullananlar İçin Kritik 4 Bilgi
Çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri sandalyede yanlış oturmak ve bu bel ağrılarına yol açıyor. Gerçi çoğumuzun kullandığı sandalyelerde yeterince ergonomik değil ama en azından doğru oturarak yaşanacak sorunları minimuma indirebiliriz.

Kalçanızı mümkün olduğu kadar geriye itin ve belinizi iyice sandalyeye yaslayın. Ayaklarınızı yere tam ve düz basacak şekilde sandalye yüksekliğini ayarlayın. Dizler kalçanızdan çok az daha alçakta veya aynı hizada olmalıdır. Sandalyenin arkası 100-110 derecelik bir açı yapmalıdır. Sırtın alt ve üst kısmı mutlaka desteklenmeli. Eğer sandalye bu durumu desteklemiyorsa bel destekleyici yastıklardan alabilirsiniz. Ayakların havada kalması durumunda da ayak desteği kullanılabilir.

 
 2 
Klavyenin konumu nasıl olmalı?
Bilgisayar Kullananlar İçin Kritik 4 Bilgi
Burada da aslında temel yanlış düz klavye kullanmak. İmkanınız varsa mutlaka ergonomik bir klavye alın. Böylece karpal tünel sendromu yaşama riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Klavyeye mümkün olduğu kadar yakın durun ve dirsekleriniz 100-110 derecelik bir açıklıkta dursun.
 
 3 
Monitör pozisyonu
Bilgisayar Kullananlar İçin Kritik 4 Bilgi
Ekranın tepesi göz hizasından 5-7 cm yukarıda olmalı. Ekran üzerinde parlama olmaması için monitörleri pencerelere dik açı oluşturacak şekilde yerleştirin.
 
 4 
Molalar
Bilgisayar Kullananlar İçin Kritik 4 Bilgi
Her şeyi mükemmel yapsanız bile uzun ve sabit oturuşlar sağlığınız için zararlıdır. Her 30 dakikada bir esneme ve gerinme hareketleri yapın. Her saat başı ise mutlaka yerinizden kalkın.

 

 

Bilior ©2016

- Eğlence    - Yaşam    - Teknoloji    - Spor    - Kültür-Sanat    - Türkiye    - Dünya    - İş Dünyası   - İletişim   
Sosyal Medyada Bilior
Facebook Facebook